Renkler ve Göz Yanılması

Ürün renkleri görüntülediğiniz monitöre göre farklılık gösterebilir. Monitör markanızdan, mobil cihaz ekran ışığı ayarlarınıza kadar renkleri daha açık/koyu yada daha parlak/soluk görebilirsiniz. Her aygıt, belirli bir renk uzayı içinde çalışır. Değişen renk uzayları nedeniyle resimler farklı aygıtlara transfer edildiğinde renklerin görünümü kayabilir. Renk değişimleri, yazılım uygulamalarının rengi tanımlama biçimi, monitörlerin üretim farklılıkları ve monitörün yaşı gibi etkenlerden kaynaklanabilir. Baskı sistemlerinde ise insan gözünün görebildiği tüm renkleri üretebilen bir aygıt yoktur. Görsel ile ürün rengi arasındaki farklılıklar hata değildir. Ürünün gerçek rengini ve kağıt kalitesini incelemek için sipariş öncesinde adresinize renk numunesi talebinde bulunabilirsiniz. Numune gönderiminde kargo bedeli  alıcıya aittir. Renk numunesi istemeden direk sipariş veren müşterilerimiz Mesafeli Satış Sözleşmemizi kabul etmiş sayılır.

Aşağıdaki örnekte; farklı mobil cihazlarda görüntülenen ürünlerin renk farklılığını görebilirsiniz.

Bu örnekte ise, aynı zarf modelinin farklı monitörlerdeki renk farklılığını görebilirsiniz.

Renkler, ışığın nesnelere çarparak göze yansımasından oluşur. Aynı nesne gün ışığı ile kapalı ortam aydınlatmasında farklı renk olarak göze yansıyabilir. Sitemizde yer alan görseli gerçek ürün ile eşleştirirken bulunduğunuz ortam ışığı dahil göz yanılmasına neden olabilir.

Göz Yanılması

Aşağıdaki animasyonda tek ton gri sütunun arkasına siyahtan beyaza doğru tonlanmış arkaplan geldiğinde çubuğun rengi de sanki açık griden koyu griye doğru tonlanıyormuş gibi bir göz yanılmasına neden oluyor.

Aşağıdaki resimde ise renklerin diğer renkler tarafından nasıl etkilendiğini göreceksiniz.  Aslında aynı tonlara sahip iki kırmızı renk, mavi renk arasında daha koyu bir kırmızıya bürünürken, sarı renkler arasında kalan kırmızı ise daha açık turuncuya yakın bir renk gibi görünmektedir.

Bu resim ise kırmızı, yeşil, mavi kelimelerinin baş harflerinden RGB ismini alan bir renk uzayıdır. Bu renk uzayında kırmızı ile yeşil ışıkların kesişim bölgesi sarıdır. Düşününce, bu oldukça tuhaf bir durumdur. Çünkü, aslında ışık dalga özelliği gösterdiğinden iki ayrı frekans birbiriyle etkileşmez. Sarı olarak görünen bu bölgede, biri kırmızı frekanslı, biri de yeşil frekanslı olmak üzere iki farklı tür ışık dalgası bulunur. Görselde sarı ışık yoktur.